Sponsors Reception

Thom Tuck, BAA Host & Sue Terry, Sue Terry Voices
Sarah Muller, BBC
Neville Astley, Astley Baker Davies & Joanna Quinn, Beryl Productions
Ken Anderson & Lindsey Adams, Red Kite
Michael Carrington, Turner
Matt Saxton, Uli Meyer Studios
Lucy Murphy & Chris Rose, BAA Committee
Julia Possen & Helen McAleer, Walker Prods & Sander Schwartz & Karen Vermeulen, Fremantle Media
Thom Tuck & Oli Davies, We Write Music
Greg Childs
Les Mills, Gabrielle Dolan, Phil Davies & Joanna Quinn (And Jon Doyle!)
Barry Quinn, BBC
Ed Roberts & Sean Hayden, Uli Meyer Studios
Jon Doyle, Impossible Kids & Jane Kirkham, House of Commons, Childrens, Arts & Media Committee
Anthea Perry, Sue Terry Voices, Anne-Laure Trehorel & Ian McCue, HIT Entertainment
Jackie Edwards, BBC & Oli Hyatt, Blue Zoo
Helen McAleer, Walker Prods

 

     

 

The Ceremony

Alan Gilbey
Tony Collingwood, Collingwood O'Hare
Huga Sands & Lucy Morten-Hick, Passion Pictures
Thom Tuck, BAA Host & Grant Orchard, Studio A.K.A
Grant Orchard, Studio A.K.A
Fx (Nexus), & Simon-French, Mary Swinnerton & Martin Aufinger (Framestore)
Thom Tuck & Francesca Adams
Johannes Weiland & Michael Rose, Magic Light Pictures
Dave Sproxton, Aardman
Thom Tuck & Dale Newton, Framestore
Chris Randall, Second Home Studios
Mic Graves, Ben Bocquelet & Daniel Lennard, Cartoon Network
Thom Tuck, Eliz Gökay & Peter Lord
Phil Davies & Neville Astley, Astley Baker Davies
Thom Tuck & Kate Anderson, HSI
Thom Tuck & Mikey Please
Thom Tuck, Vida Vega and Sue Loughlin, Film Club Productions
Jamie Badminton, Karrot Animation
Karrot Animation, Mole Hill & Chloe Rodham
Happy Films
Jayne Pilling & Gulsen Yanik, BAA
Karl Woolley, Impossible Kids (& BAA Committee)
All the winners
Winner Ben Bocquelet & BAA Artist Mole Hill
Winner Chris Randall & BAA ARtist Yasmeen Ismail
Winner Dale Newton & BAA Artist Gil Bradley
BAA Artist Derek Hayes and winner Grant Orchard
Winner Francesca Adams and BAA Artist Daniel Greaves
BAA Artist Atsushi Wada & winner Mikey Please
Winner Kate Anderson & BAA Artist Matt Abbiss
Winner Fx & BAA Artists Knife & Packer
Winners Neville Astley & Phil Davies & BAA Artist Joanna Quinn
     
BAA Artist Thomas Hicks & Winner Daniel Lennard      
       

The After Party

Adam Foulkes, Grant Orchard & Benji Davies
Andy Blazdell, CelAction & Chris White, Karrot Animation
Amazing BAA Staff
Candy Guard, Neville Astley & Gill Bradley
Jackie Edwards & Valerie Taylor
Gill Bradley & Robin Shaw
Charlotte Loynes & Alex Jennings
Harin, Andy, Cheryl & Kayley, Finish TV
Phoebe Boswell & Joanna Quinn
David Johnson & Marion Edwards
Derek & Lee Hayes
Michael de Souza, Greg Boardman, Genevieve Webster & Tom Edgar
Gabrille Dolan & Osbert Parker
Lucy Goodman & Thoma Tuck
Knife & Packer, Jon Doyle & Ciaran Murtagh
Maria Manton & Sue Goffe, Studio AKA
       
Chloe Rodham, Mikey Please & David Prosser

Helen Dallatt (Middle) & Friends

Sharon Smith (right) & Friends
Dave Anderson & Asa Luncander
     


Photographs courtesy of Pascal Bergamin